13 kwietnia 2015 r. wystawa „Taniec w fotografii” została zaprezentowana w holu Teatru Wielkiego w Poznaniu, podczas koncertu dyplomowego Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu.img_3262.jpgimg_3264.jpgimg_3269.jpgimg_3270.jpgimg_3272.jpg

 


 

warsztaty fotograficzne

Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali średniozaawansowani amatorzy fotografii. Zajęcia odbywały się 12 i 26 kwietnia 2014 r. w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu, w której zaaranżowane zostało studio z profesjonalnym oświetleniem.

 

Dla fotografów pozowały (w tańcu) uczennice najstarszych klas szkoły. Warsztaty poprowadził Robert Frąckowiak, fotograf od lat zajmujący się fotografią tańca i tancerzy. Podczas spotkań omówiona została zarówno teoria fotografowania ruchu, jak i przeprowadzono zajęcia praktyczne.

Podsumowanie warsztatów i omówienie powstałych prac odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie 17 maja. Podczas tego spotkania wybrano fotografie, które zostały zaprezentowane na wystawie we wrześniu w CKiS-DK Oskard, a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu.

Taniec w fotografii - zaproszenie do udziału


Warsztaty były próbą pogodzenia dwóch odmiennych rodzajów sztuki: pełnego ruchu i ekspresji tańca oraz fotografii próbującej zatrzymać chwilę. Spotkanie osób reprezentujących obie dziedziny sprzyjać miało otwieraniu się na nowe doświadczenia i budowaniu wzajemnego porozumienia osób pozujących i fotografujących. W efekcie powstały zdjęcia będące próbą zapisu nieuchwytnych momentów, uwalniającej się w tańcu energii, ale też artystycznych poszukiwań młodych tancerek.

Zajęcia poprowadził Robert Frąckowiak, fotograf od lat zajmujący się fotografią tańca i tancerzy.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „To mnie rusza… edukacja w zakresie tańca”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

agnieszka_cekiera.jpganeta_smorawinska.jpgarkadiusz_jozwiak.jpgjulia_slodkiewicz.jpgpawel_hejman.jpgradoslaw_kupidura.jpgrobert_sniegocki.jpguczestnicy_warsztatow.jpg

 


Pasjonaci fotografii mieli okazję 12 kwietnia doskonalić swoje umiejętności na pierwszym spotkaniu w ramach warsztatów „Taniec w fotografii” prowadzonych przez Roberta Frąckowiaka. W gościnnych progach Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu fotografom pozowały w tańcu uczennice tej szkoły. Ruch i ekspresja tańca uchwycona na fotografiach miała wzbogacić doświadczenia zarówno tancerzy, jak i fotografujących. Warsztaty to doskonała okazja do skonfrontowania ruchu scenicznego zatrzymywanego w kadrze z umiejętnościami technicznymi uczestników warsztatów, ich wrażliwością na ludzkie ciało, a jednocześnie otwarcie ze strony tancerzy na rejestrację ich, w pewnym sensie intymnej, ekspresji.


Początkowy stres i skrępowanie z powodu nietypowej dla uczestników roli, przerodziły się we współpracę, która zaowocowała nie tylko zdjęciami, ale także przydatnymi dla obu stron doświadczeniami. Fotografowie zachwycili się tańcem i stwarzanymi przez niego możliwościami wyrazu, ale także dostrzegli trudności w uchwyceniu właściwego, kulminacyjnego momentu tańca. Młode tancerki przełamały początkowe bariery związane z występami w nietypowej dla nich sytuacji, ćwiczyły improwizację, odkrywały swoje umiejętności.img_1722.jpgimg_1723.jpgimg_1727.jpgimg_1729.jpgimg_1731.jpgimg_1737.jpgimg_1741.jpgimg_1752.jpgIMG_2756.jpgIMG_2761.jpgIMG_2788.jpgIMG_2825.jpgIMG_2826.jpgIMG_2857.jpgIMG_2910.jpgIMG_3061.jpgimg_3446.jpgimg_3449.jpgimg_3453.jpgimg_3456.jpgimg_3474.jpgimg_3476.jpgimg_3477.jpgimg_3595.jpgimg_3599.jpgimg_3607.jpgimg_3619-2.jpgimg_6281.jpgimg_6282.jpgimg_6283.jpgimg_6286.jpgimg_6289.jpguczestnicywarsztatow.jpg

 


Po spotkaniach w ramach warsztatów „Taniec w fotografii” w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Poznaniu, gdzie adepci fotografii i tańca starali się uchwycić istotny dla tańca moment, nadszedł moment na ich podsumowanie. Trzecie spotkanie, które odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, miało odmienny charakter niż dotychczasowe. Uczestnicy warsztatów mieli za zadanie wyselekcjonować swoje prace i wywołać dwadzieścia z nich, a następnie po indywidualnych konsultacjach z prowadzącym warsztaty, wybrano po pięć prac, które poddane zostaną następnie ocenie choreografa i tancerza. Skonfrontowane zostaną zatem umiejętności fotografów, tancerzy i wymogi pedagogów. Liczyły się zatem nie tylko umiejętności techniczne, ale także próba wiernego oddania ruchu i figur w obrazie i właśnie fotografie łączące te cechy, zostaną pokazane we wrześniu na wystawie w Centrum Kultury i Sztuki Dom Kultury Oskard, a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej.