warsztaty z kontaktu improwizacji

„Potańcz ze mną mamo” warsztaty z kontakt improwizacji odbyły się 23 maja w Szkole Tańca i Baletu FART. Oferta skierowana została do dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz ich rodziców.


Warsztaty oparto na muzyce i kontakt improwizacji, metodzie polegającej na przekazywaniu ciężaru własnego ciała partnerowi w ruchu improwizowanym przez tancerzy. Warsztaty umożliwiły dzieciom wyrażenie tanecznej ekspresji, rodzicom pomogły lepiej poznać dziecko, jego predyspozycje i zainteresowania. Zabawa z rodzicami wspomagała sprawność maluchów oraz wspólne poszukiwanie bezpiecznych rozwiązań przy wykorzystaniu trudnych elementów. Zajęcia służyły budowaniu więzi między rodzicem i dzieckiem, poprawieniu relacji, relaksowi i jednocześnie aktywizowały dorosłych, pobudzając ich do odkrywania nowych zabaw z dzieckiem.

 Potańcz ze mną mamo - zaproszenie do udziału


 

23 maja w ramach projektu „To mnie rusza… edukacja w zakresie tańca” odbyły się warsztaty „Potańcz ze mną mamo”. Dwie grupy dzieci w wieku od 2 do 5 lat oraz ich mamy ćwiczyły pod okiem tancerza i choreografa, wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi Jacka Owczarka.
Warsztaty z kontakt improwizacji, metody polegającej na przekazywaniu ciężaru ciała partnerowi, były doskonałą okazją nie tylko do wykorzystania możliwości psychofizycznych dzieci, ale także wspólnej zabawy z mamami.  Poruszanie w przestrzeni stało się okazją do uwolnienia energii, ale także przekroczenia bariery strachu, uruchomienia świadomości ciała, a wszystko to za sprawą dotyku i ruchu. Dzieci przy współudziale dorosłych ugniatały ich ciała, przemieszczały je w przestrzeni, chwytały, przytulały, siłowały się i wspinały na mamy. Zadaniem tych ostatnich była nie tylko współpraca z maluchami, ale także zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa. Wiele radości małym i dużym uczestnikom sprawiły improwizowane tańce i zabawa w lustrzane odbicia, podczas której dzieci improwizowały kroki, a rodzice mieli za zadanie je powtórzyć. Uczestnicy podążali zatem za swoim ciałem, a muzyka była dopełnieniem ruchu i dotyku. Na koniec warsztatów przyszła pora na wyciszenie i uspokojenie po wyczerpujących zajęciach.

img_6626.jpgimg_6629.jpgimg_6633.jpgimg_6636.jpgimg_6640.jpgimg_6647.jpgimg_6656.jpgimg_6660.jpgimg_6662.jpgimg_6671.jpgimg_6679.jpgimg_6680.jpgimg_6682.jpgimg_6688.jpgimg_6689.jpgimg_6708.jpgimg_6712.jpgimg_6718.jpgimg_6724.jpgimg_6730.jpgimg_6734.jpg