Termin: 12 (13) września 2014 r. , godz. 19:00, wstęp wolny!
Miejsce:  Kino OSKARDPodczas nocy w kinie poświeconej tematyce filmowej zaprezentowane zostaną wartościowe dzieła filmowe przedstawiające sztukę tańca i tancerzy.
Taniec jest sztuką chętnie wykorzystywana przez artystów reprezentujących inne dziedziny sztuki. Film, dzięki swoistym środkom wyrazu, jest szczególnie predestynowany do jego pokazywania: może zwolnić ruch, pokazać detale i nietypowe ujęcia czy podkreślić emocje towarzyszące tancerzom.

Proponujemy formę tematycznego maratonu filmowego, na który składać sie będą następujące tytuły:
PINA – pełnometrażowy film muzyczny Wima Wendersa z 2011 roku, poświęcony niemieckiej tancerce i choreografce Pinie BAUSCH  i nakręcony w technice 3D. Początkowo film miał być stworzony wspólnie  z artystką, jednak po jej nagłej śmierci w 2009 roku wspólny projekt zmienił się w hołd poświęcony tancerce.

 


FAME – amerykański dramat muzyczny z 2009 roku w reżyserii Kevina Tancharoena. Remake filmu „Sława” z 1980 roku. Opowieść o grupie studentów prestiżowej nowojorskiej akademii sztuki, których życie wypełnia przemożne pragnienie, by odmienić los i zrobić prawdziwą karierę. Morderczy trening, ulotne marzenia, miłość i pasja stanowią tło dla popisów muzycznych i tanecznych.

 


FLAMENCO – film Carlosa Saury jest serią niezwykle wyrafinowanych obrazów (zdjęcia realizował jeden z najwybitniejszych operatorów na świecie, Vittorio Storaro), wypełnionych muzyką i tańcem. Występuje w nich ponad trzystu artystów, reprezentujących wszystkie style i odmiany flamenco. Dzieło zostało nagrodzone na festiwalach w Wenecji i San Sebastian…